Montáž kamennej dyhy

Inštalácia kamennej dyhy je pomerne jednoduchá úloha, ale stále stojí za to sa na ňu pripraviť pred začatím práce. Správny prístup k úlohe a teoretické znalosti, ako aj trocha ochoty spôsobia, že kamenná dyha bude jednoduchá na montáž a navyše bude dlho krásne vyzerať a našu snahu ocení každý člen domácnosti a hosť, ktorý dom navštívi. Nižšie nájdete všetky potrebné informácie, ktoré potrebujete na správnu inštaláciu kamennej dyhy.

Výber správnej kamennej dyhy

Prvou úlohou pred montážou je samozrejme výber konkrétnej kamennej dyhy, ktorá najlepšie vyhovuje nášmu vkusu. Na trhu je množstvo modelov, ktoré sa dajú prispôsobiť vašim preferenciám a charakteru miestnosti. Stojí za to dbať na to, aby farby dominujúce v obliečke, o ktorú máte záujem, ladili s interiérom miestnosti. Malo by sa tiež pamätať na to, že kamenná dyha je úplne prírodný materiál, preto sa vo vzore vyrobenom vzorom neobjavuje a každý list prírodného kameňa sa bude mierne líšiť od predchádzajúceho.

Kamenná dyha – správne meranie povrchu, ktorý sa má dyhovať

Správnym meraním nami pokrytej plochy bude montáž presná a estetická. Aby sa tak stalo, musíte si zmerať dĺžku a výšku steny alebo prvku, o ktorý máte záujem. Potom z výsledku m2 odčítajte všetky otvory, ako sú dvere alebo okná. Takto získaným výsledkom je množstvo materiálu potrebného na vykonanie montáže, ale oplatí sa objednať cca 5% z prebytku, ktorý nám poskytne istotu pri prípadných korekciách.

Príprava nástrojov

Pred začatím montáže by ste si mali pripraviť aj všetky potrebné nástroje a materiály. Toto sú:

  • uhlová brúska alebo nožnice na plech – vhodná kamenná dyha na lepený povrch,
  • lepidlo na dyhu – špecializované, rýchloschnúce lepidlo na polymérnej báze na pripevnenie dyhy k lepenej ploche,
  • základný náter na steny,
  • impregnácia dyhy – užitočná na konečnú ochranu dyhy pred škodlivými vplyvmi poveternostných podmienok,
  • vodováha,
  • maliarsky valček vybavený rukoväťou,
  • brúsny papier – potrebný na brúsenie povrchu rezaného dýhového listu.

Príprava povrchu na lepenie

Pred samotnou montážou treba dobre pripraviť celý povrch, ktorý budeme lepiť. To znamená, že je dôkladne vyčistený a odmastený. V niektorých situáciách sa tiež oplatí použiť základný náter na steny na zvýšenie priľnavosti lepidla.

V prípade tenkých plechov môže byť lákavé namontovať ho priamo na stenu pokrytú maltou alebo betónom. V tomto prípade však stojí za to pamätať aj na čistenie povrchu.

Je tiež dôležité, aby boli dyhové dosky úplne suché a dobre priliehali. Pred samotnou montážou sa oplatí aj hárky vyskúšať a podľa toho očíslovať, aby ste si prácu urýchlili a uľahčili.

Kamenná dyha – lepenie plátov

Najvhodnejším lepidlom na montáž tohto typu výrobku je montážne lepidlo vyrobené z MS polyméru. Je dostupný v tubách a baleniach na strojové a ručné stláčanie. Predpokladá sa, že priemerná spotreba tohto typu lepidla je 1 kg na 1 m2 lepenej plochy. Nezabudnite ho naniesť len na zadnú stranu plechu po obvode a cez jeho stred a potom ho rozotrieť po celej ploche zubovou stierkou. Ak sa povrch kamennej dyhy znečistí lepidlom, počkajte, kým lepidlo úplne nezaschne a nečistoty jemne odstráňte rukou. Aby ste chránili svoje zdravie, nezabudnite na správne vetranie miestnosti, kde prebieha inštalácia.

Lepidlo sa nanáša zubovou stierkou

Lisovanie dyhy

Vhodný spôsob lisovania dyhy je zárukou odolnosti zostavy. Aby sa to stalo, priložte plachtu k stene a potom ju zbavte vzduchu a pritlačte dekoračný kameň rovnomerne na stenu. Najlepšou pomôckou na túto úlohu je maliarsky valček s patrične dlhou rukoväťou. Treba však pamätať na to, že tlak nesmie byť príliš silný, inak môžeme očakávať vytekanie lepidla.

Škárovanie dyhových plátov

Kamenná dyha je materiál, ktorý by sa mal lepiť metódou tupého spoja. To znamená, že správne narezané listy sú umiestnené blízko seba a spojené bokom. Môže byť inštalovaný aj pomocou tenkej škárovacej hmoty vo farbe kameňa. V takýchto prípadoch je však najlepšie chrániť strany obliečok krycou páskou, ktorá zabráni ich trvalému zafarbeniu.

Škárovanie dyhy

Prírodný kameň – impregnácia

V snahe o čo najlepšiu a najpresnejšiu montáž sa tiež oplatí chrániť kamennú dyhu vhodnými impregnantmi. Ide o opatrenia, ktoré povrch spevnia a ochránia pred meniacimi sa poveternostnými podmienkami a mechanickým poškodením.

ĎALŠIE RADY

Zdravie a bezpečnosť a preventívne opatrenia

Kamenná dyha je materiál pokrytý zo spodnej strany sklolaminátom, preto je potrebné pri jej montáži dodržiavať všetky opatrenia. Pri strihaní obliečok sa nikdy nevzdávajte rukavíc, protiprachovej masky a okuliarov. Je tiež veľmi dôležité chrániť pľúca, oči a pokožku pred prachom zo sklenených vlákien a vykonávať všetky práce v dobre vetranej miestnosti.

Kamenné obklady – montáž na staré obklady

Kamenná dyha je mimoriadne univerzálny materiál, preto sa dá namontovať na staré obklady bez toho, aby ste ich museli odlepovať. Kamennú dyhu je možné lepiť priamo na očistenú starú dlažbu, čím ušetríme veľa nášho času.

Ako nainštalovať flexibilnú kamennú dyhu na dvere

Dekoračný kameň je možné namontovať aj na dvere, ale nezabudnite ho správne pripraviť. Kamenné dyhy treba prebrúsiť brúsnym papierom a nalepený povrch očistiť a odmastiť.

Tenká prírodná bridlicová kamenná dyha je vhodná pre tento typ úloh, pretože je ľahká a flexibilná. Jeden list váži približne 1,5 kg a meria 122 x 61 cm x 2 mm. Dekoračný kameň vďaka tomu nepreťažuje dvere a nepoškodzuje tak ich štruktúru.

Pri tomto type montáže je potrebné pamätať na použitie vhodného MS polymérového lepidla a rozotrieť ho na povrch plechu zubovou stierkou. Lepidlo je potrebné rozotrieť v rovnomernej a tenkej vrstve, aby pri zatlačení na povrch dverí nevytieklo. Pri lisovaní dyhy maliarskym valčekom dbajte aj na to, aby ste sa zbavili prípadných vzduchových bublín nahromadených počas montáže. Za týmto účelom pracujte s valčekom pohybom od stredu listu smerom k jeho vonkajším okrajom.

Montáž kamenných dýh je viacstupňová úloha, avšak vhodnou prípravou a použitím vhodne zvoleného náradia sa dosiahne rovnaký efekt ako pri profesionálnej montáži. Pre úplný úspech stačí postupovať podľa načrtnutých krokov a trochu dobrej vôle, aby ste sa z krásnej dyhy tešili ešte dlho.